. Občané za svá práva v Praze

Občané za svá práva v Praze

Události

Senioři vybojovali nájemní smlouvy

Dlouhodobý spor mezi seniory, kteří obývají městské penzióny, a magistrátem končí. Po více než roce vyjednávání je na světě dohoda, která seniorům zajistí klidné dožití v těchto zařízeních. „Konečně máme od města garanci, ne slovní, ale právně zakotvenou ve smlouvách,“ řekla jedna z důchodkyň, která spolu s dalšími desítkami seniorů opakovaně odmítala podepsat nové nájemní smlouvy s městem.

„Dosáhli jsme kompromisu, který zaručí seniorům doživotní pobyt v těchto bytech,“ komentoval výsledek jednání jeden z mluvčích nespokojených seniorů Jaroslav Štraus.

K dohodě nakonec došlo na základě dodatku ve smlouvách. „Po vypršení platnosti smlouvy na dobu určitou bude podle nových smluv automaticky smlouva obnovena na další období,“ vysvětlil princip dohody radní Jiří Janeček (ODS).

„Důchodci budou mít nyní na prodloužení nájemní smlouvy jasně daný právní nárok,“ upřesnil poslanec Stanislav Křeček (ČSSD), který důchodce už dříve podporoval. Podle agentury ČTK se nyní Křeček účastnil osobně i jednání mezi důchodci a magistrátem. „Smlouvy zůstávají v podstatě stejné, jedinou změnou je dodatek, který jasně garantuje, že je nikdo po vypršení smlouvy nebude vyhazovat z bytu,“ řekl Janeček. „Samozřejmě musí platit nájem a dodržovat i další pravidla“.

Právo, 23. 9. 2008