. Občané za svá práva v Praze

Občané za svá práva v Praze

Události

Ve čtvrtek dne 18. září 2008 pořádalo občanské sdružení Občané za svá práva v Praze další demonstraci na obranu důchodců před primátorem Bémem a spol. Obyvatelům penzionů pro důchodce v Praze Bohnicích, Malešicích a Střížkově jsou vnucovány k podpisu smlouvy, podle kterých mohou přijít o střechu nad hlavou. Navíc Rada hl.m.Prahy na návrh asociálního radního pro sociální otázky a pro prodej městského majetku p.Janečka rozhodla o tom, že poskytovat zdravotní a sociální péči v největším pražském Domově důchodců budou penězoměnci, realitní kanceláře a stavitelé benzinových pump .

O demonstraci vysílala reportáž TV Prima v 17,40 hodin dne 18.září. Záznam je možno vidět na ARCHIV TV PRIMA - Minuty regionu dne 18.září 2008. V hlavním vysílacím čase již to TV PRIMA vysílat nesměla na zřejmý nátlak těch sil, které v Praze skutečně panují. Redaktorům Veřejně-nesvéprávné České televize a Českého rozhlasu bylo zakázáno o demonstraci se vůbec zmínit - jinak by mohli přijít o zaměstnání.

Informace o demonstraci jsou na blogu paní Haisové, a na TV PRIMA-Minuty regionu 18. září 2008.

TV Prima - Minuty regionu 18. 9. 2008

Marie Haisová: Starší lidé na Zastupitelstvu hl. m. Prahy

Senioři nechtějí radního

Krušné dny prožívají již několik měsíců obyvatelé domovů pro seniory. Mají strach, že jednou skončí na ulici. Na vině je podle nich město, respektive radní pro sociální oblast Jiří Janeček (ODS). Proto před každou schůzí městského zastupitelstva protestují před radnicí. Včera opět s hesly požadujícími odstoupení asociálního radního a peticí s tisícovkou podpisů.

„Nutí nás podepisovat smlouvy, které nás mohou připravit o střechu nad hlavou,“ konstatovala na schůzi městského zastupitelstva mluvčí Domu seniorů v Bohnicích Anna Peroutková ve „zdvořilé žádosti zastupitelstvu“. Zatímco dosud měli důchodci zajištěné bydlení na dobu neurčitou, nyní musejí podepisovat smlouvy na devět let. Janeček se sice dušuje, že po devíti letech s nimi město uzavře další smlouvu na stejnou dobu, ale senioři chtějí mít jistotu, že dožijí tam, kde jsou.

„Považuji za nemožné a nemorální, aby žili v domech s obavami, že o své bydlení přijdou,“ řekl včera primátor Pavel Bém (ODS). Požádal proto Janečka, aby připravil komplexní materiál, který bude reagovat na oprávněné výzvy seniorů. „Nikdy by mě nenapadlo, abych je vyháněl na ulici,“ oponuje výtkám Janeček.

Celé opatření má podle něho jediný důvod: město nechce připustit, aby si do domova senioři přihlásili příbuzné, kterým by pak byt připadl.

Regionální mutace| Právo - Praha 19. 9. 2008