. Občané za svá práva v Praze

Občané za svá práva v Praze

UdálostiOBČANÉ ZA SVÁ PRÁVA
KRAJSKÉ SDRUŽENÍ V PRAZE

Rooseveltova 5, 160 00 PRAHA 6
Mail: [email protected]

DEMONSTRACE

ZA SPRAVEDLIVÝ ODPRODEJ OBECNÍCH BYTŮ VŠEM OPRÁVNĚNÝM NÁJEMNÍKŮM MČ PRAHA 2

VZHLEDEM K TOMU, ŽE VLÁDNOUCÍ ODS V PRAZE 2 ODMÍTÁ PRIVATIZOVAT OBECNÍ BYTY, NEZBÝVÁ OBČANŮM V PRAZE 2, NEŽ VSTOUPIT DO KOMUNÁLNÍCH VOLEB OPRÁVNĚNÉ POŽADAVKY OBČANŮ V PRAZE 2 PODPORUJÍ:

Občanské sdružení ŽIŽKOV NEJEN SOBĚ
Sdružení na ochranu nájemníků Praha 6
Občanské sdružení OBČANÉ ZA SVÁ PRÁVA V PRAZE

KDE: Náměstí Míru, Praha 2, před radnicí MČ

KDY: Úterý 14. 4. 2009 od 14 hodin

Ing. Karel Berka
předseda

Ing. Aleš Moravec
místopředseda
Videosoubor spustíte tlačítkem "Play" v přehrávači

Demonstrace za spravedlivou privatizaci obecních bytů v Praze 2, 14. 4. 2009
(video streaming 256 kb/s, .wmv; 46 min.)

soubor ke stažení (88 MB)

Nespokojení s privatizací jdou do voleb

Právo, 15. 4. 2009
Petr Janiš

Druhá městská část chce ale podle starostky Jany Černochové prodávat obecní byty za téměř tržní cenu

Desítky lidí včera před úřadem Prahy 2 demonstrovaly za obnovení privatizace bytů v Praze 2.

Protože radnice podle dosavadních vyjádření nehodlá do budoucna byty a domy privatizovat, začali účastníci podepisovat petici za zaregistrování nového volebního subjektu – Občanů za spokojené bydlení.

Hodlají tímto způsobem prosadit prodej většiny bytů z asi 260 domů, které zůstaly radnici, jejich oprávněným nájemníkům.

Nová komunální kandidátka vznikne, pokud se podaří shromáždit asi 3600 podpisů (tj. sedm procent voličů z Prahy 2), na základech sdružení za privatizaci a zlepšení podmínek bydlení v Praze 2.

Předseda sdružení Daniel Kůta na včerejší demonstraci řekl, že Praha 2 ve třech vlnách zprivatizovala asi 40 % (necelých 200) domů, které dostala. „Oprávnění nájemníci bytů v šedesáti procentech domů městské části možnost nedostali, ačkoli měli od samého počátku zájem,“ řekl Kůta.

Ačkoli radní Prahy 2 dříve prohlásili privatizaci za skončenou, včerejší vyjádření starostky Jany Černochové (ODS) naznačilo ústup z těch pozic. „Městská část se nebrání prodejům, ale ceny prodávaných domů musejí odpovídat cenám obvyklým při prodeji obdobných nemovitostí,“ řekla ČTK Černochová. Podle ní „cena obvyklá“ v tomto případě znamená cenu tržní, kterou o něco snižuje předkupní právo nájemníka. Ještě v březnu radní argumentovali sociální politikou, kterou nemohou „suplovat majitelé soukromých domů nebo privatizátoři z řad nájemníků obecních domů“. „Proto odpovědný občan jistě pochopí, že obec nemůže a nebude prodávat domy, v nichž je uplatňován obecní zájem pro všechny, ať jsou vlastníci, nájemci v domech obecních nebo soukromých,“ stojí v prohlášení radních. Demonstranti – šlo o důchodce, lidi středního věku i mladé maminky s dětmi – naopak před zasedáním zastupitelstva tleskali požadavku na prodej oprávněným nájemníkům za „administrativní ceny“.

Podle jednoho z řečníků pro to hovoří zanedbaný stav domů, který hodnotili i znalci. Cena za metr čtvereční by se i v lukrativní Praze 2 při horším stavu domu měla podle znalců pohybovat mezi 8 a 12 tisíci korun za metr čtvereční.

I kdyby radnice podle Kůty nabídla nájemníkům k odprodeji všechny byty, zájem nikdy nebude stoprocentní. Protestující také kritizovali radní Prahy 2 za míru zvýšení deregulujícího se nájemného. Podle řečníků jeho výše začíná být „neúnosná i pro střední třídu“.


Další videozáznam z demonstrace