. Občané za svá práva v Praze

Občané za svá práva v Praze

Události


Videosoubor spustíte tlačítkem "Play" v přehrávači

Boj o azyl IV. - demonstrace před magistrátem hl. m. Prahy, 19. 2. 2009
(video streaming 176 kb/s, .wmv; 49 min.)

soubor ke stažení (64,5 MB)

Projednání petice Zastupitelstvem hl. m. Prahy, 19. 2. 2009


Azylový dům v Praze 11 nejspíš nezanikne
Jana Šprunková, Právo, 20. 2. 2009

Zastupitelstvo dalo radnímu Janečkovi úkol, aby do konce března předložil návrh na řešení

Azylový dům občanského sdružení Společnou cestou, který by měl opustit prostory v Praze 11 do konce příštího týdne, má sice na kahánku, ale zastupitelstvo hlavního města mu včera dalo naději na zachování. Radní pro sociální politiku Jiří Janeček (ODS), který je zároveň i radním městské části Praha 11, má do konce března nalézt řešení. Podpořit jednání o petici proti zrušení azylového domu přišlo i tentokrát před magistrát několik desítek lidí a řečníci v sále pak měli po celou dobu diskuse na očích transparent s otázkou Zavládne v Praze rozum a cit?

Petici již podepsalo přes 6700 lidí a na internetu pak další tři tisíce. Azylový dům dostal od radnice na Jižním Městě v listopadu tříměsíční výpověď, protože chce prostory zrekonstruovat na mateřskou školku.

Vyjádřit obavy o osud zařízení přišel i ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb. „Vypovězení smlouvy považuji za ohrožení solidarity a sociálního smíru. Jedná se o typický komunitní projekt, jediný svého druhu v celé Praze,“ řekl Kocáb.

Zdůraznil, že za 13 let existence zachránil několik set dětí před kojeneckým ústavem a dětským domovem. Rušit azylový dům v Donovalské ulici kvůli vzniku školky označil ministr za vytloukání klínu klínem a za nezodpovědné i nepřijatelné.

Praha 11 se zatím zdá být neoblomná a je údajně v právu. Podle kontrolního výboru zastupitelstva výpovědí žádný zákon neporušila.

„Rada opětovně jednomyslně potvrdila výpověď azylovému domu, od září bude místo něho školka pro 94 dětí,“ konstatoval včera starosta Jižního Města Dalibor Mlejnský (ODS). „Azylový dům provozuje občanské sdružení, k němuž nemá městská část žádný vztah. Naší povinností je starat se o občany,“ dodal Mlejnský. Výpověď podle něho dostaly i jiné subjekty a na místech po nich budou další školky, kterých je akutní nedostatek.

„Zopakuji sdružení nabídku, že mohou na místě zůstat do konce června, i když v omezeném režimu, protože budeme už připravovat školku,“ řekl Právu k dalšímu postupu Mlejnský. Radní Janeček si myslí, že pro azylový dům najde jiný objekt.

„Něco mám v rukávu, asi tři objekty, ale nechci děsit občany, tak nebudu konkrétnější,“ řekl radní. Varianta, že by společně s azylovým domem fungovala i mateřská školka, je sice také ve hře, ale tato možnost se radnímu Janečkovi nezdá být příliš reálná.

Ředitelka azylového domu Milena Svobodová se stěhování brání i proto, že je unikátní spojení domu s evangelickým sborem, jehož kostel stojí hned vedle. Připomenula, že objekt dostalo sdružení do pronájmu v roce 1997, kdy se pro opuštěné prostory tři roky hledal někdo, kdo by se jich chopil.

„V blízkosti jsme vybudovali kostel a vždy z radnice někdo deklaroval, jak jsou rádi, že nás tam mají,“ řekla. Podle ní je celoroční rozpočet na celý azylový dům srovnatelný s tím, na co by přišlo roční umístění jen šesti dětí do dětského domova.

Zejména starostové jiných městských částí, kteří působí i v městském zastupitelstvu, se zastávali radních Prahy 11. „Neměli bychom se vměšovat do rozhodnutí městské části, vyhodnotila si, co je pro ni potřebnější,“ řekl zastupitel David Vodrážka (ODS), starosta Prahy 13.

Jeho stranický kolega a starosta Kbel Pavel Žďárský uvedl, že ze zákona musí Praha 11 zajišťovat předškolní zařízení.

„Nemůžeme být lhostejní a nečinní vůči sdružení, poskytujícímu celopražské služby rodinám s dětmi,“ nabádal ale zastupitel Viktor Pázler (KSČM) a upozornil, že přestavba zařízení na školku má stát asi 6,5 miliónu korun.

Primátor Pavel Bém (ODS) řekl, že zrušit azylový dům může jen občanské sdružení samo. „Jsme připraveni vám pomoci. Věřím, že společnými silami tomu zabráníme,“ uvedl.


Minuty regionu - R 1, Televize Prima 29. 1. 2009


Demonstrace 22. 1. 2009

Demonstrace 29. 1. 2009

Informační leták


Další informace: Občanské sdružení Společnou cestou