. Občané za svá práva v Praze

Občané za svá práva v Praze

Napsali o nás

Transparency International hrozí podle Kalouska miliónová pokuta

Právo , 3. dubna 2007

Nevládní organizaci Transparency International (TI) hrozí podle ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) více než miliónová pokuta.

Vše souvisí s podezřením z možné patnáctimiliónové zpronevěry státní dotace z roku 2001. Ředitelka české pobočky TI Adriana Krnáčová včera nařčení odmítla s tím, že vyúčtování dotace proběhlo v pořádku. „Vyúčtování státní dotace proběhlo řádně se všemi náležitostmi a její poskytovatel, tedy ministerstvo financí, schválil jeho správnost,“ sdělila Právu Krnáčová.

S tím ovšem Kalousek nesouhlasí. „Přišlo o čtrnáct měsíců později, než zákon ukládá. Penále určitě nebude menší než milión,“ řekl k tomu Kalousek v TV Nova.

Případem, na který upozornil týdeník Euro, se na základě trestního oznámení neparlamentní Strany občanské sebeobrany (SOS) už začala zabývat i policie. „Mohlo to být jednoznačně na něčí politickou objednávku. Několikrát jsme totiž upozornili na problémy s veřejnými zakázkami, na práci různých zastupitelstev i politiků. Ten úder mohl přijít z jakékoli strany,“ myslí si Krnáčová. TI obdržela před šesti lety od ministerstva financí 30 miliónů korun na pořádání celosvětové protikorupční konference.

Podle týdeníku šlo původně o bezúročnou půjčku, která se později změnila v dotaci. Organizace následně vrátila státu polovinu z obdržené částky. Oznamovatelé nyní tvrdí, že stát přišel při konferenci minimálně o zbylou polovinu peněz, tedy o patnáct miliónů korun. Za trestním oznámením stojí členové sdružení Občané za svá práva. Předseda Karel Berka a místopředseda Aleš Moravec požádali prý ministerstvo financí o poskytnutí informací již v roce 2004. „Policejní komisař, který se případem zabývá, tuto věc dostal teprve 23. března. Nebylo dosud zahájeno ani prověřování, věc je teprve v přípravném řízení,“ řekla mluvčí pražské policie Iva Knolová.